Bize Ulaşın
Yatlarda DALI Aydınlatma Otomasyon Sistemenin

Yatlarda DALI Aydınlatma Otomasyon Sisteminin Doğru Tasarlanması

(Adresleme Gerektirmeyen DALI Sistemi)

Aydınlatma otomasyon sistemi artık her mekanda sıklıkla kullanılıyor. Özellikle ışık şiddetinin ayarlanabilir olması istenen mekanlarda sıklıkla DALI (Digital Addressable Lighting Interface) aydınlatma otomasyon sistemi kullanılıyor. Kendine göre bir çok önemli özelliğe sahip bu sistem; Güçlü kontrol inkanı da veriyor mekanı kullananlara.

DALI kontrol sisteminde her bir aydınlatma elemanına bir sürücü bağlı ve bu sürücüler adreslenmiş durumdadır. Genel olarak bir DALI hattına 64 adet aydınlatma elemanı bağlanabilir ve istenilen şekilde gruplanabilir. Sürücülerin adresli olması sayesinde istenen sürücü veya sürücü grupları birlikte kontrol edilebilir.

Zaman içinde herhangi bir sürücü arızalandığında, yenisiyle değiştirilip tekrar adres verilmesi gerekir.

Bu sistemin tasarlanması yatlarda ayrı bir bakış açısını gerektiriyor; Yatlar genellikle sabit bir yerde durmazlar. Özellikle yaz sezonunda her yerde olabilirler. Mutlaka teknisyenin tekneye gelmesi gerekmektedir. Tekne ise denizin ortasındadır. Bu durumda kaptanın eli, kolu bağlıdır ve çaresiz kalır. Bu sistemdeki herhangi bir arıza durumunda otomasyon teknisyeninin tekneye gelip gerekli adresleme işlemlerini yapması gerekir.

Evler için yaptığımız mühendislik tasarımları yatlar için aynen uygulanmamalıdır. Yatların koşulları bambaşkadır. Diğer sistemlerin tasarımında olduğu gibi DALI sisteminin tasarımında da farklı bir yaklaşım gösterilir. Bu noktada aydınlatma sürücülerinin adreslenmesini gerektirmeyen DALI kontrol ünitelerini kullanmak en iyisidir. Böylece teknedeki ekip arızalı ürünü yenisiyle değiştirir. Herhangi bir adreslemeye gerek kalmadan sistem eskisi gibi çalışmaya devam eder.