Bize Ulaşın
Mekanlarda Hareket Dedektörü Kullanımı

Mekanlarda Hareket Dedektörü Kullanımı. Hareket dedektörü kullanımı kimi zaman konfor ve...

Mekanlarda Hareket Dedektörü Kullanımı

Hareket dedektörü kullanımı kimi zaman konfor ve tasarruf sağlarken kimi zaman da bir baş ağrısıdır.

Aradaki fark titiz bir mühendislik çalışmasıdır.

Farklı ortamlar için farklı özellikte hareket dedektörleri mevcuttur. Küçük bir holde kullanılan dedektör ile bir depoda kullanılması gereken dedektör birbirinden farklıdır. Dedektörler kullanım yerlerine ve kullanım özelliklerine göre üretilirler. Algılama teknolojileri temel olarak PIR (Pasif Infra Red), US (Ultrasonik) MW (Mikrodalga) ve Video (görüntüden hareket algılama) teknolojileridir. Bunlardan sadece bir tanesi veya birkaç tanesi bir arada bulunabilir.

Tasarımı yapan teknik elemanın, bu alandaki mevcut teknolojileri iyi bilmesi ve kullanım yerine göre uygun dedektörü seçmesi gerekir. İstediği özellikteki dedektörü çalıştığı üretici üretmiyor olabilir. Bu noktada diğer üreticilerin dedetörlerini de kullanmayı bilmelidir.

Mekan içinde dedektörün bulunacağı yer de çok önemlidir. Dedektörün teknik özelliklerine ve algılama açılarına göre en uygun yer saptanır. Mimarların da uygulama sırasında dedektör yerlerini değiştirmemeleri gerekmektedir. Bu durum, tasarlanan çalışma şeklini önemli ölçüde etkileyebilir.

Bir önemli konu da dedektörün kullanıldığı yere ve kullanım amacına göre iç parametrelerinin doğu ayarlanmasıdır.  Özellikle otomasyon sistemlerinde kullanılan dedektörler çok gelişmiştir. Kullanım amacına ve yerine göre ayarlanması gereken birçok değişkeni bulunmaktadır.

#Siemens #KNX #Crestron #yachting #yachtinterior #smarthome #akıllıev #mimarlık #mimari #içmimari #içmimarlık

Activo Akıllı Sistemler