Bize Ulaşın
İnsan Odaklı Aydınlatma veya Işığın Rengi

İnsan Odaklı Aydınlatma Doğal olarak işleyen biyolojik bir ritmimiz var; Gece uykumuz geliyor,

Vücudumuz bunları çeşitli hormonları salgılayarak, bir döngü halinde yapıyor. Buna “Circadian Ritm” deniyor.

Bu doğal ritmin düzgün çalışması sağlığımızı olumlu yönde etkiliyor. Uyku sorunları, verimsiz çalışma, yorgun hissetme, isteksizlik vb. birçok sorun bu döngünün bozulmasıyla ortaya çıkıyor.

Vücudumuz için bu ritmin en önemli kaynağı günışığının rengi ve şiddeti. Günışığının rengi, gün içinde 2700 K ile 6500 K arasında sürekli değişir. Sabahın ilk saatlerinde 2700 K ile başlar ve artarak, öğlen saatlerinde en yüksek değer olan 6500 K’e ulaşır. Sonra tekrar azalır ve günbatımına doğru 2700 K’e düşer.

Günümüzün gelişmiş Aydınlatma Otomasyon Sistemleri, artık bu döngüyü otomatik olarak takip edecek şekilde çalışıyor. Örneğin, sabah saat 09’da günışığının rengi ne ise, aydınlatmalar o renkte yanıyor. Benzer şekilde öğlen saat 14’te nasılsa, mekanın içini de aynı renkte aydınlatıyor. Kullanım yeri dünyanın neresindeyse ve o bölgede güneş hangi saatte hangi renkte aydınlatıyorsa, bunu biliyor ve mekan aydınlatmasını buna göre kontrol ediyor.

Buna literatürde “Human Centric Lighting” (HCL) veya “Tunable White” da deniyor.

Bu durum biyolojik ritmimiz üzerinde çok olumlu etkilere sahip. Sağlığımızı ve çalışma verimliliğimizi doğrudan etkiliyor.