Bize Ulaşın
Akıllı Ev’in Sürdürülebilirliği

Akıllı Ev’in Sürdürülebilirliği

Artık evlerimizde birçok elektronik cihaz bulunuyor; Bilgisayar, tablet, televizyon vb. Bunlar arızalandığında tamir ettiriyoruz veya çıkan ücrete göre yenisini alıyoruz. Tamir ücretleri ne kadar yükselse de kaçınılmaz olarak yaptırmak veya yenilemek zorundayız. Bu ürünler hayatımızın önemli bir parçasını oluşturuyor

 

Evlerimizi yapan müteahhitler, evin değerini arttırmak için birçok özellik ekliyorlar. Bunları çok miktarda aldıkları için maliyetleri de çok düşük oluyor. Akıllı ev sistemi de bunlardan biri. Normalde görece yüksek olan maliyetleri çeşitli konfigürasyon değişikliği ve miktarın fazlalığıyla oldukça ucuza mal ediyorlar.

 

Herhangi bir ürün satın alırken bunun devamlılığını, bu konforun veya işlevselliğin sürdürülebilirliğini de hesaba katarız içten içe. İleride herhangi bir sorun olduğunda, tamir ettiremeyeceğimiz, atmak zorunda kalacağımız bir ürünü satın almak istemeyiz.

 

Özellikle apartman ve residence yapılardaki daire sahipleri, genellikle banka kredisi vb. finansman araçları ile ev sahibi oluyorlar. Aldıkları dairedeki akıllı ev sistemindeki herhangi bir arıza durumunda yüksek tamir ve servis ücretleriyle karşılaşıyorlar. Bu sistemlere ait en ucuz ürün 50-100 EUR arasında iken orta ve üst maliyetler ürünler 300-1.000 EUR arasında değişiyor. Servis ücretleri de yine 50-100 EUR arasında oluyor. Basit bir aydınlatmanın yanmamasının maliyeti bu kadar olmamalı, diye düşünüyorlar haklı olarak. Bu maliyetlere katlanmak kolay değil.

 

Akıllı ev sistemi birçok avantajı yanında getirse de özellikle apartman dairelerinde oturanlar için, sürdürülebilirliği kolay olmayan bir özellik. Böyle bir daireyi satın almadan önce, ileride oluşabilecek bu harcamaları da dikkate almak gerekiyor.