Bize Ulaşın
Akıllı Evlerde IFTTT Entegrasyonu

Akıllı Evlerde IFTTT Entegrasyonu

Akıllı evlerde, ev girişinde genellikle bir dokunmatik kontrol paneli kullanılıyor. Bu panel üzerinden evdeki sistemler kontrol edilebiliyor, senaryolar, zamana bağlı işlemler gerçekleştirilebiliyor.

Bazı panellerde ev sahibi kendi senaryolarını kolayca oluşturabilirken bazılarında teknisyen desteği gerekiyor. Panel üstünden görüntülü kapı zili görüşmesi yapılabiliyor ve kapı açılabiliyor. Ayrıca bir internet erişimi bağlantısı ile cep telefonu üzerinden, ev dışından da kontrol edilebiliyor.

Paneller evdeki otomasyon sistemine standart KNX bağlantısıyla bağlanıyor ve evdeki aydınlatma, perde / panjur, iklimlendirme kontrolü vb işlevleri gerçekleştiriyor. Bununla birlikte evlerde kullanılan birçok başka ürün de akıllanıyor ve çeşitli entegrasyon özellikleri sunuyor. Bunların başında IFTTT geliyor.

IFTTT (If This Than That - Bu Olursa Şunu Yap)

Evlerde kullanılan birçok ürün artık kendi içinde bazı otomasyon özellikleri sunuyor. Bunlar çoğunlukla bulut tabanlı olarak merkezi bir server bilgisayara bağlanıyorlar ve onun üzerinden cep telefonundaki uygulama ile kontrol ediliyorlar. Bu sistemlere genel olarak IoT (Internet of Things - Nesnelerin İnterneti) deniyor. IFTTT organizasyonu bu ve benzeri IoT sistemlerini birbirleriyle ilişkilendirecek bir ortam geliştirmiş. Her üretici, başka sistemlerle entegre etmek istediği özelliklerini belirliyor. Bunlara “applet” deniyor. Örneğin bir robot süpürge üreticisi, robotun temizliğe başlaması için bir applet oluşturmuş olsun. Bir ev alarm sistemi üreticisi de alarm sisteminin aktif hale gelmesi durumu için bir applet oluştursun. Bu iki applet’i IFTTT üzerinden birbirine bağladığımızda alarm sistemini kurup evden çıkınca robot süpürge temizliğe başlayacaktır.

Bu organizasyona bağlı binlerce ürün ve hizmet olduğunu düşünürsek yapılabilecek entegrasyonların sayısı neredeyse sınırsız oluyor. Belki çok gereksiz ama şöyle bir entegrasyon bile yapılabiliyor; Spotify’da çalma listeme bir şarkı eklediğimde salondaki renkli ışıklar yanıp sönsün.

Ülkemizde akıllı evler için dokunmatik kontrol paneli üreten bir şirket IFTTT özelliğini panellere ekledi. Böylece evimizdeki otomasyon sistemini IFTTT bağlantısını sunan bütün ürün ve hizmetlerle ilişkilendirme imkanı oluştu. Bu müthiş bir öngörü!  Bu şık paneller artık teknik özellikleriyle de ön plana çıkıyor.

Bizlere bu imkanı sunan hashtagcoresmarthome 'u içtenlikle kutluyorum.